Η ιστορία μας

Σας καλωσορίζουμε στην ιστοσελίδα του 3ου Γυμνασίου Περάματος. Το σχολείο μας συμπλήρωσε φέτος 27 χρόνια ζωής. Έτος ίδρυσής του ήταν η σχολική χρονιά 1996 - 1997 με αναπληρώτρια διευθύντρια στα πρώτα του βήματα την αείμνηστη Έφη Σοράνογλου. Η γλυκύτατη Έφη αγαπήθηκε από όλους μας για τις αρχές, το ήθος και την καλοσύνη της. Ωστόσο, μετά την πολύτιμη παρουσία της για ένα χρόνο, επέλεξε να επιστρέψει ως μάχιμη εκπαιδευτικός στο σχολείο της οργανικής της θέσης που ήταν το 1ο Γυμνάσιο Περάματος.

Έτσι, την καθοδήγηση του 3ου Γυμνασίου ανέλαβε ο Γιώργος Μήλιος. Άνθρωπος ενεργός, πολίτης δραστήριος, εκπαιδευτικός πάντοτε μάχιμος στην πρώτη γραμμή μεγάλων αγώνων για την παιδεία και το σχολείο μας. Αυτός έγινε στις καρδιές μας το «Αφεντικό» κι εμείς, καθηγητές και παιδιά, οι δουλευτές, οι εργάτες του σχολείου που έγινε το δεύτερο σπίτι μας. Δέκα ολόκληρα χρόνια μάς στήριξε και γι' αυτό τον εμπιστευτήκαμε και μας εμπιστεύτηκε. Ώσπου το 2007 ήλθε η καλή ώρα της συνταξιοδότησής του. Ποτέ όμως δε μας άφησε. Παραμένει στην οικογένειά μας.

Επόμενη διευθύντρια έγινε ένας δικός μας άνθρωπος. Η συνάδελφός μας κυρία Κατερίνα Σκαφιδά. Πορευτήκαμε μαζί της μία τετραετία δημιουργίας και ποιοτικής αναζήτησης. Έτσι το σχολείο μας ρίζωσε στις καρδιές των Περαματιωτών, ενώ η εκπαιδευτική - παιδαγωγική του διαδρομή συνεχίστηκε με τον ίδιο ζήλο και τα επόμενα τέσσερα χρόνια με διευθύντρια την κυρία Αργυρώ Αναγνωστάκη. Από τον Ιούλιο του 2015 τη διεύθυνση του 3ου Γυμνασίου Περάματος ανέλαβε ο κος Σπύρος Πουλής, παλιός και καλός συνάδελφος, που μετά από αρκετά χρόνια επέστρεψε στο σχολείο του. Οκτώ χρόνια αργότερα, τον διαδέχεται ο κος Νικήτας Νιάρχος στον οποίο ο σύλλογος διδασκόντων και η εκπαιδευτική μας κοινότητα εύχονται κάθε επιτυχία στο έργο του. Το ταξίδι μας συνεχίζεται με μια βαρύτατη απώλεια.  Από τις 13 Δεκεμβρίου 2017 δεν είναι πια κοντά μας ο Δημήτρης Πασχίδης, συνάδελφος που συνδέθηκε με την ιστορία του σχολείου μας και άφησε σ' αυτό ανεξίτηλο το στίγμα του. Το κείμενο που ακολουθεί και το εκπαιδευτικό πρόγραμμα που μαζί εμπνευστήκαμε αποτελούν ένα ταπεινό αντίο στον δάσκαλο, συνάδελφο και φίλο, Δημήτρη.

istoriaistoriaistoriaistoriaistoriaistoriaistoriaistoria

ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ