Περιοδικό "Μαθητόκοσμος"

Το περιοδικό μας ξεκίνησε την πορεία     του κατά τη σχολική χρονιά 2006 - 2007. Ήταν μια ώριμη απόφαση, αλλά και απαίτηση της μαθητικής και εκπαιδευτικής κοινότητας του 3ου Γυμνασίου Περάματος. Συμπυκνώνει στα άρθρα του γνώμες μαθητών και εκπαιδευτικών. Καταγράφει θέματα παιδείας, πολιτισμού, κοινωνικού προβληματισμού, επιστημών και ποικίλες άλλες δράσεις. Για την ύλη των προηγούμενων τευχών συνεργάστηκε η πλειοψηφία των μαθητών, αφού άλλωστε ο Μαθητόκοσμος απευθύνεται σε όλους. Τους καλεί στα πλαίσια πολιτιστικών προγραμμάτων να πειραματιστούν στην έρευνα, τον σχολιασμό και γενικότερα στη δημοσιογραφική μελέτη και κριτική γεγονότων σύγχρονων και παλαιότερων. Έτσι, η συντακτική ομάδα του Μαθητόκοσμου αποτελείται από παιδιά και των τριών τάξεων που εκδηλώνουν την αστείρευτη επιθυμία τους να εκφραστούν για όλα όσα τους κάνουν να χαίρονται, να αγωνιούν, να ενδιαφέρονται και να παίρνουν θέση. Ο Μαθητόκοσμος πάνω από όλα θέλει συνεργάτες που δεν διστάζουν να τοποθετούνται σε θέματα ζωής. Γιατί εν τέλει, «η μόρφωση δεν είναι ζήτημα γνώσης, είναι ζήτημα ζωής». Το τεύχος της τρέχουσας χρονιάς 2017 - 2018 είναι αφιερωμένο στη μνήμη του πολύτιμου δασκάλου, συναδέλφου και φίλου Δημήτρη Πασχίδη που έφυγε από τη ζωή στις 13 Δεκεμβρίου 2017. Οι σελίδες του Μαθητόκοσμου τον αποχαιρετούν με το κείμενο που ακολουθεί.

periodikoperiodikoperiodikoperiodikoperiodikoperiodikoperiodikoperiodikoperiodikoperiodikoperiodikoperiodiko

ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ