Πολιτιστικό πρόγραμμα 1922 - 2022: Από την ανάγνωση στο βίωμα

Το επετειακό έτος ενός αιώνα (1922-2022) από τη Μικρασιατική καταστροφή έκλεισε. Το προσωπικό βίωμα των τότε προσφύγων έχει γίνει συλλογικό βίωμα όλων μας. Η ανάμνηση ας γίνει πραγματική ιστορική συνείδηση. Πέρα όμως από τα ιστορικά βιβλία και τις πληροφορίες τους, η λογοτεχνία ζωντανεύει τις στιγμές και μας καλεί να ξαναζήσουμε τα όμορφα και να μην ξαναζήσουμε τα άσχημα.

Μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου διάβασαν το βιβλίο του Ηλία Βενέζη:"Το Νούμερο 31328" και εκπόνησαν εργασίες.

Στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος φιλαναγνωσίας με τίτλο: "1922,πραγματικότητα και βίωμα", πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις σε χώρους διατήρησης της μνήμης του μικρασιατικού πολιτισμού καθώς και εκπαιδευτική εκδρομή στην πόλη της Θεσσαλονίκης. Σκοπός της εκδρομής, η οποία ολοκλήρωσε και το πρόγραμμα, ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές την ιστορία των προσφύγων σε μια πόλη-"χωνευτήρι" πολιτισμών και Ιστορίας που κρατάει, ίσως περισσότερο απ' ό τι η Αθήνα, το χρώμα και το άρωμα των πόλεων της Ανατολής.

Μια σύνοψη της προσπάθειάς μας ακολουθεί  στο παρακάτω κείμενο.

Attachments:
FileFile size