17 Νοέμβρη 2016: Το Πολυτεχνείο και ο Αντιδικτατορικός Αγώνας

Η φετινή παρουσίαση αποτελεί μέρος του ιστορικού οδοιπορικού στην περίοδο 1961 ? 1974, που επιχείρησε ο «Μαθητόκοσμος» τη χρονιά που μας πέρασε. Τιμώντας και φέτος την εξέγερση των φοιτητών του Πολυτεχνείου, αλλά και όλους όσοι θυσιάστηκαν, βασανίστηκαν και διώχθηκαν στη διάρκεια του αντιδικτατορικού Αγώνα, επιλέξαμε να καταθέσουμε ανόθευτη τη μαρτυρία των ίδιων των αγωνιστών που έζησαν τα γεγονότα και είχαν την καλοσύνη να μοιραστούν με την συντακτική μας ομάδα μνήμες και ιστορικές αλήθειες. Η συνέντευξη πραγματοποιήθηκε στο πρώην κολαστήριο του Ε.Α.Τ ? Ε.Σ.Α, που σήμερα φιλοξενεί τα Γραφεία του Συνδέσμου Φυλακισθέντων και Εξορισθέντων Αντιστασιακών 1967 ? 1974. Ευχαριστούμε θερμά για τη φιλοξενία τον πρόεδρο του Σ.Φ.Ε.Α, Κώστα Μανταίο, τις κυρίες Κωνσταντίνα Κούκου και Όλγα Ζαζοπούλου και τους κυρίους Βασίλη Δούρο και Σπύρο Χαλβατζή, μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου. Το σύνολο του αφιερώματος που επιχείρησε ο Μαθητόκοσμος, μπορείτε να το διαβάσετε στις ηλεκτρονικές σελίδες του περιοδικού μας.

ΣΤΟ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΠΗΡΑΝ ΜΕΡΟΣ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ

Βαγίτσα Βικάτου